http://s7.picofile.com/file/8375470734/%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%88%D9%87_%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82%DB%8C%DB%B1.jpg


مشاور حقوقی برای تنظیم قرارداد شما را در برابر حوادث بیمه می‌کند. شاید بارها این جمله را شنیده باشید که “حادثه خبر نمی‌کند“. این جمله فقط برای حوادث قهری و… مصداق ندارد بلکه این جمله در تمام مراحل زندگی و کاری صدق می‌کند. حادثه‌ها فقط تصادف، زلزله، آتش سوزی و… نیستند


 شاید شما با توجه به فعالیت کاری خود با فرد یا شرکتی قراردادی ببندید که در آن دچار مشکلات حقوقی یا کیفری شوید. در این هنگام شما دچار یک حادثه شده‌اید که باید آن را حل کنید. تنظیم قرارداد می‌تواند از بروز چنین حادثه‌هایی به شدت جلوگیری کند. در این مطلب به شما ثابت می‌کنیم که داشتن یک مشاور حقوقی چگونه می‌تواند شما را در تمامی امور کسب‌وکارتان همراهی کند.

مشاور حقوقی کیست؟

تعداد افراد کمی می‌دانند که فارغ التحصیلان رشته حقوق، به جای سردفتری، وکالت و قضاوت، حرفه مشاور حقوقی را انتخاب می‌کنند! این افراد می‌توانند در سازمان‌ها و شرکت‌ها به عنوان مشاور حقوقی مشغول به فعالیت شوند و یا در حوزه‌هایی نظیر امور قراردادها، امور دعاوی و امور پژوهشی به دیگران کمک کنند.

افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند برای امور قراردادها و تنظیم قراردادهای خود از این مشاوران کمک بگیرند تا آنان نکات مهم قراردادها را بررسی و بیان کنند. همچنین آن­ها می‌توانند وظیفه تهیه پیش‌نویس‌های قراردادها را نیز برعهده بگیرند. در برخی مواقع در برخی شرکت‌ها، قراردادها صرفاً با تأیید و امضای مشاور حقوقی به توافق نهایی می‌رسد.

تفاوت مشاور حقوقی و کارمند استخدامی در شرکت

باید به این نکته مهم توجه داشت که مشاور حقوقی به استخدام رسمی شرکت، سازمان یا افراد در نمی‌آید و قرارداد او از نوع قرارداد مشاوره خواهد بود. یکی از تفاوت‌های تنظیم قرارداد مشاوره با تنظیم قرارداد استخدام، این است که دستمزد مشاور حقوقی به صورت ساعتی تعیین می‌گردد. در قرارداد ذکر می‌شود که مشاور حقوقی موظف است تعداد ساعت معینی را به شرکت طرف قرارداد خود اختصاص دهد و در ازای هر ساعت مبلغی مشخص را دریافت کند.

برخی از مشاوران حقوقی در حوزه‌های خاص و تخصصی فعالیت می‌کنند. مانند مشاور حقوقی بانک. یا مشاورانی که فقط با شرکت‌ها و سازمان‌های هنری و سازمان‌های ورزشی همکاری می‌کنند.

همچنین مزایایی مانند سنوات، عیدی، پاداش و… به قراردادهای مشاوره تعلق نمی‌گیرد؛

مزایای داشتن مشاور حقوقی چیست؟

فرقی نمی‌کند در چه کسب و کاری باشید، فرقی نمی‌کند در ایران باشید یا خارج از ایران و فرقی نمی‌کند شخصی حقیقی باشید یا حقوقی! شما نیاز دارید اطلاعات کاملی از مسائل حقوقی کشور خود داشته باشید. مطمئناً اگر شاغل هستید، زمان کمی برای فراگیری کامل امور حقوقی دارید، پس نیاز هست در کنار خود یک مشاور حقوقی داشته باشید تا در همه حال بتواند امور مختلف را از نظر حقوقی در دست بگیرد.

شاید بخواهید یک قرارداد را امضا کنید، قراردادی که اگر درست تنظیم نشود، ممکن است کار، زندگی و سرمایه شما را نابود کند و مجبور شوید وقت خود را در راهروهای دادگستری بگذرانید. اما یک مشاور متخصص حقوقی می‌تواند شما را در تنظیم قرارداد حقوقی حمایت کند.

از دیگر مزایای داشتن یک مشاور حقوقی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جلوگیری از اطاله دادرسی

همان­طور که همه ما می‌دانیم، اکثر افراد با اصطلاحات و رویه‌های قضایی آشنایی ندارد؛ مثلاً در تنظیم قراردادهای ملکی که تمام افراد حداقل یکبار آن را امضا کرده‌اند، از مفاد درون قراردادها هیچ درکی ندارند و فقط به مشخصات طرفین و ملک اکتفا می‌کنند؛ در صورتی­که اگر درکی از اصطلاحات حقوقی داشتند و در تنظیم قرارداد ملکی خود از یک مشاور کمک می‌گرفتند هیچ­گاه دچار مسائل حقوقی نمی‌شدند.

کارآمدی و صرفه‌جویی در وقت و هزینه

باید بدانید که بسیاری از دعاوی مطرح در دادگستری‌ها، بی اساس است و پذیرفته شده نیستند. همین مورد باعث می‌شود افراد هزینه و زمان زیادی را صرف مواردی کنند که شاید به ضرر خودشان نیز تمام شود. اما داشتن یک مشاور حقوقی می‌تواند راه رسیدگی به پرونده‌های حقوقی را هموارتر و آسان‌تر کند.

انجام امور دعاوی توسط مشاور

شرکت‌ها در طول فعالیت خود ممکن است درگیر دعاوی مختلفی شوند که در این دعاوی یا نقش خواهان را دارند یا نقش خوانده. در هنگام بروز این دعاوی باید از یک وکیل پایه یک دادگستری بهره برد که هزینه زیادی را شامل می‌شود؛ اما اکثر شرکت‌ها خودشان یک یا چند مشاور حقوقی دارند که لوایح مورد نیاز را تهیه و تدوین می‌کنند و در صورت داشتن پروانه وکالت نیز می‌توانند وظیفه وکالت شرکت را نیز در اختیار بگیرند؛ همین امر باعث صرفه جویی در زمان و هزینه خواهد شد.

مشاور حقوقی و امور تنظیم قراردادها

مشاور حقوقی باید تمام خسارات و مسئولیت‌ها و اختیارات فسخ و ضمانت‌ها و شروط عقد را در قرارداد پیش‌بینی کند و همچنین هر مورد حقوقی مربوط به کارفرما اعم از چک‌ها و سفته‌ها را نیز مدیریت کند.

مشاور حقوقی نباید اجازه دهد در عقد قراردادی از سوی کارفرمای خود ابهام وجود داشته باشد یا قوانین حاکم بر کشور نادیده گرفته شود زیرا نادیده گرفتن این قوانین به علت مقدم بودن بر هر قراردادی موجب بطلان آن­ها خواهد شد.

یک مشاور حقوقی چه وظایفی دارد؟

۱- تهیه متن قراردادهای شرکت یا سازمان و نظارت بر روند عقد آنها

۲- ارائه اطلاعات لازم و انجام امور حقوقی مربوط به انواع مناقصه‌ها، مزایده‌ها و …

۳- ارائه مشاوره‌های حقوقی به مدیران و کارکنان

۴- جمع‌آوری، بررسی و تنظیم اطلاعات لازم برای تهیه قوانین، اساسنامه‌ها، آیین‌نامه‌ها، دستورالعملها و …تاریخ : پنجشنبه 25 مهر 1398 | 03:45 ب.ظ | نویسنده : مدیر | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات